بازی های مناسب برای کودکان زیر 6 سال

بازی های مناسب برای کودکان زیر 6 سال

بازی کردن راهی برای بیان کردن احساسات کودک است و به او فرصت می دهد که هیجانات منفی خود راهمچون خشم، ترس و همچنین هیجانات مثبت را مانند محبت و مهربانی نشان می دهد.همبازی شدن با کودک این فرصت را می دهد که والدین بستر رشدی کودک خود را به خوبی ایجاد کنندلازم است والدین عزیز بدانند کار کودک بازی و وسایل و ابزار کار او، اسباب بازی می باشد . کودک در بازی می فهمد، کنترل می کند و با رنگ و شکل ، جنس و اهمیت اشیا آشنا می شود و توانایی هایش را با دیگران مقایسه می کند. بر محیط خود مسلط می شود و بدون آن که ناراحت گردد. می فهمد که نمی تواند خیلی چیزهارا تغییر دهد .بازی هایی ذیل برای گروه سنی زیر 6 سال است که با ساده ترین و دردسترس ترین وسایل طراحی و انتخاب شده اند و به شما والدین گرامی کمک می کند تا اوقات خوشی راکنار فرزندانتان رقم بزنید:

بازی اول : پازل کاغذی

آنچه شما نیاز دارید : کاغذ رنگی یا تصویر

دستور العمل بازی :شکل های مختلف از کاغذ رنگی را برش دهید و یک تخته با طرح های متناسب با شکل های برش خورده بسازید .از کودک خود بخواهید که شکلهای برش خورده را باطرحی که در تخته وجود دارد مطابقت دهد .
 

بازی دوم : بازی تعادلی

آنچه شما نیاز دارید : شال یا نوارهای رنگی

دستور العمل بازی :کف اتاق فضای بازی را تمیز کنید . قسمتی ازنوارچسب رو به صورت مسیر مستقیم یا منحنی شکل برای راه رفتن بچسبانید . شما می توانید از رنگهای مختلف استفاده کنید و قوانین منحصر به فردی برای چگونگی راه رفتن کودکان روی آنها داشته باشید . به عنوان مثال، اگر نوار آبی باشد، بچه ها بایدیک دستشون روی دست دیگرشون باشه و راه بروند،یا اگر آن نوار سبز باشد، باید لنگان لنگان راه بروند .

 

بازی سوم : بازی شنوایی

آنچه شما نیاز دارید : بسیاری از وسایل که دارای صدای مجزا و واضحی هستند.

دستورالعمل بازی :دسته ای از وسایل با صداهای متمایز و خاص مثل شانه، بشقاب یا قابلمه، کتاب، خودکار، بطری، اسباب بازی، ساعت و غیره جمع آوری کنید . وسایل را روی میز قرار دهید و از کودک بخواهید که یک صدا یاموسیقی با آنها ایجاد کند . سپس وسایل را کناربگذارید و از کودک بخواهید به طرف دیگر برود و یاچشم هایش را ببندد .سپس یک وسیله را انتخاب کنید و با آن صدایی ایجاد کنید .

 
 

بازی چهارم: بازی سایه ها

دستور العمل بازی :

روی سایۀ من نیا. گفتن چنین عبارتی به یک کودک،برایش خیلی هیجان انگیز است و بازی را مهیج می کند. هر وقت او خواست روی سایۀ شما بیاید

مانعش شوید. به نوبت این کار را انجام دهید و اجازه بدهید که او نیز به شما همین را بگوید . می توانی مثل شکلی که من درست کرده ام، یک سایه بسازی؟یک وضعیت به خود بگیرید، مثلاً بازوها را صاف کنیدو از او بخواهید که درست مثل شکل شما را بسازد.تا آنجا که می توانید در وضعیتهای مختلفی قراربگیرید و سایه های متنوعی بسازید.

 

بازی پنجم : نوار را حذف کنید

آنچه شما نیاز دارید : نوارهای کاغذی

دستورالعمل بازی :نوارهای کاغذی بلندی را روی هر سطح صافی مانند یک میز یا یک یخچال بچسبانید . نوارها را روی هم قرار دهید .

سپس به کودک خود نشان دهید که چگونه با استفاده از ناخن نوارها را در یک زمان مشخص بکند . سپس اجازه دهید او این کار را انجام دهد.

 

بازی ششم: کتاب قصه بسازید.

آنچه شما نیاز دارید : تصاویر کودک

دستورالعمل بازی :

برخی از تصاویر و عکس های کودک خود را جمع آوری کنید و آنها را در صفحات کاغذی قرار دهید ،تا یک کتاب درست کنید.تصاویر را برای ساختن یک داستان مرتب کنید و به ترتیب در صفحات قرار دهید . می توان به شیوه ای گفت که مثل یکی بود یکی نبود …” این کتاب رابا کودک خود بخوانید . او کتابی را که خودش شخصیت اصلی آن است را دوست دارد.

 

بازی هفتم : بازی مانع بالشت

دستورالعمل بازی :یک سری موانع را با استفاده از بالشت ایجاد کنید . ارتفاع بعضی بلند و بعضی هم کوتاه باشد . از کودکتان بخواهید سینه خیز یا به حالت چهاردست و پا یک راه عبوری از بین بالشت ها پیدا کند . شما می توانید از بالشت ها در اندازه ها ، رنگ ها وبافت های متفاوت استفاده کنید.

 

بازی هشتم: بازی کدوم گوش ؟

آنچه شما نیاز دارید : صندلی و کفگیر

دستورالعمل بازی :هدف جهت یابی صدا و تقویت تمرکز شنیداری کودک هست .کودک را روی صندلی می نشانی و پشت سرش قرارمی گیریم. دو تا کفگیر را بر می داریم یا چشمای کودک را می بندیم و ازش می خواهید به سمت شما برنگردد . با کفگیر به یک طرف سمت راست یا چپ پشت سر کودک ضربه می زنیم و کودک باید صدا رااز جهتی که شنیده است تشخیص بدهد و دستش رابه همون سمت دراز کند که این دست می تواند به سمت راست -چپ و گاهی هم وسط قرار بگیرد.

بازی نهم: کارت بازی

آنچه شما نیاز دارید : کاغذ، قیچی، خودکار، مدادرنگی

دستورالعمل بازی :یک جعبه کارت از دسته های غذا، رنگ ،حیوانات اهلی یا وحشی درست کنید و با آن بازیهای خلاقانه بسازید . به طور مثال دسته بندی حیوانات را انتخاب کرده و شکل هر حیوانی را بکشید و سپس کارت هارا به کودک سپرده و از او بخواهید نام هر حیوان راکه بلند گفتید. شکل حیوان را به شما نشان دهد.
 

بازی دهم: بولینگ

آنچه شما نیاز دارید : 6 بطری آب ، نوار چسب،کاغذ و قلم

دستور العمل بازی :می توانید برای این بازی از بطریهای آب استفاده کنید. شش بطری آب را در انتهای اتاق پذیرایی یانشیمن بگذارید. با استفاده از یک نوار پارچهای یاچسب، خط شروع بازی را مشخص کنید. توپی متوسط که مناسب فضای داخل خانه باشد، بردارید.می توانید امتیاز هر فرد را یادداشت کنید تا در پایان برنده ی بازی مشخص شود. برای سختتر کردن شرایط بازی می توانید به جای استفاده از بطری خالی از بطریهای پر استفاده کنید .

 
 
منبع:
شبکه بهداشت و درمان قاین
تعداد بازدید:
113
تاریخ:
1399/01/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند می باشد.      آخرین بروزرسانی:1399/06/24
Powered by DorsaPortal