معرفی شهرستان

چنانچه تذكره نويسان و مورخان نقل كرده‌اند منطقه قائنات با تاريخي سي هزار ساله يكي از اولين خاستگاههاي تمدن خراسان بوده است.

در كتاب احياء الملوك كه از كتب قديمي است آمده كه قهستان را سام ابن نريمان ساخت و عمده منطقه قهستان، قائن است.
در كتاب معجم البلدان شهاب الدين ياقوت حموي آورده است كه قهستان معرب كوهستان است و به معني وجود جبال است.
فخرالاسلام پيدايش قائن را به عصر قابيل پسر آدم نسبت داده قاين نيز اسم پسر آدم صفي عليه السلام است كه به قابيل تعريف شده و برگرفته از قابيل و هابيل است كه هر دو اسم وصفي است و به معني گاودار و گوسفندار است. در فرهنگ دهخدا بناي اوليه شهر قائن به سام بن نريمان و در احياء الملوك به كي لهراسب پدر گشتاسب منسوب  داده شده‌است.  اين سخنان اگر چه از اعتباري علمي برخوردار نيستند اما بازگو كننده قدمتي هستند كه چون غباري از روزگاران دور بر سنگ سنگ اين شهر نشسته‌اند در سفرنامه سرپرسي سايكس آمده در 328 قبل از ميلاد 13 هزار نفر از مدافعان شهر قائن به مقابله با لشكر انبوه اسكندر در آمدند و دكتر بلووگلدسميد اعتقاد دارد كه قلعه كوه قائن در عهد هخامنشيان همان كاخ سلاطين قهستان يا آرتاگوانا بوده‌است.

 

قائن در عصر زمامداران ساسانيان نيز از مراكز مهم قدرت و از معدود شهرهاي استراتژيك ايران به شمار مي‌آمده‌است.  مورخان بسياري در كتب خويش از قائنات نام برده‌اند.  اصطخري در 340 خورشيدي از قائن به‌عنوان مركز قهستان نام برده و مذهب آن خطه را شيعه ذكر كرده. ناصر خسرو قبادياني در سال 440 وارد قائنات شده و قائن را چنين توصيف نموده است :
"قائن شهري بزرگ و حصين و گرد آن خندقي و مسجد آدينه به شهر اندر است و آنجا كه مقصوره‌است تاقي عظيم و بزرگ است كه در خراسان از آن بزرگ‌تر نديدم"

 

بنابراين قاين در اصل قائين بوده و وجود ارتفاعات بلند منطقه مؤيد اين است كه منطقه قاينات منطقه دامپروري بوده است قائنات به مجموع شهر قائن و روستا ها و مناطق تابعه آن اطلاق مي گردد.

موقعيت تاريخي:

شهرستان قاينات كه در شمال استان خراسان جنوبي واقع شده است از سابقه تاريخي بسيار طولاني برخوردار است .
در كتاب باستان شناسان آمريكايي آمده،قاينات در دوران پارينه سنگي مياني زندگي غار نشيني داشته ودر غارهاي فارسان،تجرگ،غارجوجه و غار خونيك آثار و بقاياي زندگي غار نشيني مشهود است.
در بسياري ديگر از كتب تاريخي همچون سفرنامه ناصر خسرو قبادياني ،سفر نامه ماركوپولو،كتاب شهرستان هاي ايران،تاريخ قاين،سفر نامه سايكس،كتاب احياء الملوك،تاريخ سياسي خراسان،بهارستان آيني و كتاب اصطخري از تاريخ گذشته قاينات همچون آداب و رسوم و آيين و مذهب مردم قاينات مطالب زيادي آمده است.
مردم قاينات به زبان فارسي دري سخن مي گويند و از نژاد آريايي و پيرو آيين اسلام و اكثرا مذهب شيعه مي باشند.
در قاينات آثار تاريخي بسيار ارزشمندي وجود دارد كه گوياي سابقه تاريخي اين منطقه است.

 

مسجد جامع شهر قاين ،قلعه كوه(آرتاگوانا) و غارهاي متعدد و ده ها اثر تاريخي ديگر گوياي اين مطلب است.

جغرافيا:

شهرستان قاينات يكي از شهرستان هاي استان خراسان جنوبي است كه در بين مدار 58 درجه و 38 دقيقه تا 60 درجه و 56 دقيقه طول و 33 درجه و 6 دقيقه تا 34 درجه و 21 دقيقه عرض جغرافيايي قرار گرفته است. اين شهرستان از شمال به شهرستان هاي خواف و گناباد از توابع خراسان رضوي و از جنوب به شهرستان هاي بيرجند و درميان و از غرب به شهرستان هاي فردوس و سرايان و از شرق به شهرستان زيركومحدود شده است .

فاصله شهرستان با مركز استان 105 كيلومتر مي باشد. وسعت شهرستان7502 كيلومتر مربع مي باشد.

تقسيمات كشوري:

اين شهرستان داراي سه بخش به نامهاي سده ، مركزي و نيمبلوك و 5 شهر به نامهاي قاين ،اسفدن ، آرين شهر، خضري دشت بياض و نيمبلوك (اسلام آباد) و 8 دهستان است كه تعداد كل روستاهاي اين شهرستان 176 روستا مي باشد .

جمعيت اين شهرستان بالغ بر 118500 نفر مي باشد .

تاریخ به روز رسانی:
1398/06/17
تعداد بازدید:
2974
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:8
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal