۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ شهريور
پست الکترونیک نقشه سایت انگلیسی
تاريخچه شبكه
تاریخ به روزرسانی: 1398/06/21

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي

دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند

شبكه بهداشت و درمان شهرستان قاينات :

دستگاهي مديريتي است كه به منظور تأمين بهداشت و درمان وآموزش مردم منطقه تأسيس و بر اين باور است كه مي تواند با اجراي مطلوب روندهاي درماني و قوانين و مقررات بهداشتي سلامت مردم را تأمين و بيماري آنان را درمان نمايد. اين مجموعه برآن است كه با استفاده از مناسب ترين رويه ها، فن آوري ها و روشهاي اجرايي نه تنها سلامت مردم را تأمين كند، بلكه با انجام مطالعات و پژوهش هاي كاربردي كيفيت زندگي مردم را نيز ارتقاءبخشد. شبكه بهداشت و درمان شهرستان در گستره ي فعاليتهاي خود تلاش مي كند تا همواره پاسخگوي انتظارات مردم، دولت، و كاركنان خود باشد. ما معتقديم با بهبود مستمر در حوزه ي سلامت و با  سازماندهي، روشهاي اجرايي و فرآيندهاي كاري پاي بند به اصول PHC (مراقبتهاي بهداشتي اوليه)مي توان رشد و بالندگي سازمان و نظام تندرستي جامعه را تضمين نمود.

شبكه بهداشت و درمان  با ايجاد ارتباط سازنده با سازمانهاي پيشرو و در سايه ي همت و تلاش مديران، متخصصان وكاركنان خود همواره بر آن است تا در جهت پوشش قلمرو فعاليت خود ،مناسب ترين فن آوريها را به كار گيرد.

سابقه تشكيلات درماني در منطقه قاينات به سالهاي 1335 تا 1337 بر مي گردد. اما اولين مركز درماني  داراي ساختمان، درسال 1345 توسط سازمان شيروخورشيد با 25 تختخواب درقاين ايجاد و با 5 نفركادر درماني كه تبعه خارجي بودند فعاليت خود را آغازمي كند. اين واحد درسالهاي قبل از انقلاب اسلامي و با ادغام در حوزه بهداري از سازمان شير وخورشيد كه به نام هلال احمر تغيير نام يافته بود منتزع  مي گردد . قدمت خدمات پيشگيري نيز به  سالهاي  1342تا 1345 مي رسدكه اداره اي بنام ريشه  كني مالاريا و مبارزه با بيماريهاي واگير با  11 نفر پرسنل مسئوليت پيشگيري از بيماريها  و درسالهاي 1355تا 1356 اداره بهداشت محيط كه مسئوليت سلامت شهروندان را درحيطه مربوطه بعهده داشته است ايجاد شده است وتا قبل از انقلاب اسلامي مراكزي بعنوان درمانگاه در روستاهاي  بيهود، خضري، اسلام آباد، سده، حاجي آباد، زهان با يكنفر پزشك خارجي و 3 نفر نيروي محلي بعنوان خدمات و پشتيباني فعاليت داشته اند. تعدادي از اين واحدها وابسته به بهداري و برخي تابعه سازماني تحت عنوان سازمان شاهنشاهي اداره مي شده اند.  پس از پيروزي  انقلاب اسلامي كليه اين حوزه ها  با همديگر ادغام و شبكه بهداشت و درمان  شهرستان تشكيل شده است .

بيمارستان 25 تخت خوابي  منتزع از هلال احمر پس از الحاق به بهداشت و درمان  درمسيرتوسعه  قرار مي گيرد بطوريكه  درسال 68 به 50 و درسال 78 گسترش آن به 96 تختخواب مي رسد

روندارتقاءاين مركزدرماني  تاتغييرنام از بيمارستان شهداء كه صرفا فعاليت درماني داشته است به مركزآموزشي درماني شهداء با120 تخت در 14 بخش فعال بستري و 3 بخش پاراكلينيكي تخصصي و 2 بخش پلي كلينيك توام باآموزش ادامه مي يابدو مطالعاتي بمنظور ارتقاء و  توسعه بيشتر اين حوزه دردست اقدام است ضمن اينكه 10 واحد اورژانس پيش بيمارستاني 115 مشغول ارائه خدمت به مردم عزيزند كه 8 واحد آن جاده اي و 2 واحد آن شهري مي باشد.گسترش  نظام سلامت  درحوزه بهداشت نيزشتابي مضاعف مي گيرد بطوريكه اولين خانه بهداشت درسال 1359 فعال و ازسال1362  بتدريج پزشكان ايراني جايگزين اطباء خارجي مي گردند درسال 1364 اولين مركزبهداشتي درماني شهري  و پس از آن كاروان افتتاح خانه هاي بهداشت و مراكزبهداشتي درماني به راه مي افتد.اين توسعه  تا جايي ادامه پيدا مي كند كه پس ازانتزاع شهرستان زير كوه با 7 مركزبهداشتي درماني و 32 خانه بهداشت و 2 پايگاه بهداشتي از حوزه قاينات،  هم اكنون با  5مركز خدمات جامع سلامت شهري - روستايي ، 2 مركز خدمات جامع  سلامت شبانه روزي، 12مركز خدمات جامع سلامت روستايي، 9 پايگاه سلامت  شهري، 1 پايگاه سلامت روستايي و54 خانه بهداشت، 7 واحد آزمايشگاهي و 6 واحد دندانپزشكي مسئوليت ارائه مراقبتهاي بهداشتي اوليه را بصورت مستقيم تادرب خانه يكايك شهروندان ساكن درروستابعهده دارند.

فعاليتهاي آموزشي اين مجموعه درسال 1365 با ايجاد مركزآموزش بهورزي آغاز كه تا كنون 16 دوره را با 175بهورز فارغ التحصيل نموده و 2 دوره  با 34 دانش آموزدر حال برگزاري مي باشد .

هنرستان بهياري در سال 1366 افتتاح كه با برگزاري 250 دوره تا كنون موفق به تربيت 568 بهيار گرديده است.

 درسال 1388 دانشكده پرستاري مامايي با يك رشته پرستاري و 37 دانشجو شروع به فعاليت نمود و در حال حاضر با 6 رشته تحصيلي مشتمل بركارشناسي پيوسته پرستاري، كارشناسي پيوسته اتاق عمل، كارشناسي پيوسته بهداشت عمومي، كارشناسي ناپيوسته مامايي، كارشناسي پيوسته هوشبري و كارداني فوريتهاي پزشكي با 450 دانشجو در حال فعاليت مي باشد.

تعداد بازدید: 19
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبی- قاین - بلوار سیمان شهر - نبش بلوار سرداران شهید - شبکه بهداشت و درمان قاینات
تلفن: 8-32565541-056     دورنگار: 32565520-056   کدپستی 9761441549     E-mail: qen@bums.ac.ir
ورود اعضاء
خروج
Powered by DorsaPortal